Ze świata Kultury Górniczej

W obecności wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza otwarto w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu multimedialne wystawy stałe, pod wspólnym tytułem "Ze Świata Kultury Górniczej". Składają się nań prezentacje "U hajera w familoku", "U górnika gro muzyka", "Górnicze stroje i insygnia", "Barbara Święta o górnikach pamięta" oraz "W skarbnikowym królestwie".

Dwie spośród pięciu prezentacji są szczególnie interesujące dzięki zastosowaniu polskiego wynalazku mówiących manekinów. Postacie do złudzenia przypominają żywych ludzi i mówią do zwiedzających.

Manekiny multimedialne to unikalna w skali świata technologia oczekująca właśnie na opatentowanie. Posiadają w sobie miniaturowy projektor i specjalny układ optyczny wyświetlający twarz aktora i nagrany przez niego głos.

Obecnie na świecie tylko dwa ośrodki posługują się tym wynalazkiem: Kopalnia Soli Bochnia oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W pozostałych prezentacjach zastosowano efekty dźwiękowe oraz nagrania filmowe, które w całości wykonała Fabryka Dźwiękuff.